Miért a mediáció?
Szalóki Zsolt vagyok, mediátor, közgazdász, vagyonértékelő szakértő, integrál tanácsadó, integrál szemléletű üzletfejlesztő és önismereti mentor. Több, mint 20 éven át a versenyszférában, kereskedelemben dolgoztam, ahol a teljes ranglétrát bejártam. Ingatlanszakmai tapasztalataim is közel húsz évesek.
Folyamatosan képzem magam, melyet az elmúlt években az integrál pszichológia és szemlélet határozott meg. Integrál szakemberként fontosnak tartom az ismeretek lesúlyozását és élővé tételét. Az én megoldásom erre a mediáció lett, melyet szakterületeimen a gyakorlatban hasznosítok és élek.
A mediáció véleményem szerint a posztkonvencionális, racionális/integrált tudatosságra súlyozott konfliktusrendezési módszer, mely a mediátortól pluralista, posztkonvencionális, integrált ember- és világlátást igényel.
Személyiségünk integrációjának feltétele a saját intra- és interperszonális folyamatainkra való megfelelő rálátás. Ezt önismereti munkával, introspekcióval és önreflexióval érhetjük el. Társas, éntükröző kapcsolataink interakciós tere (We Space) nyújt lehetőséget az önmegismerésre, érzéseink és szükségleteink kifejezésére, a visszajelzések által új viselkedési aspektusok kialakítására és begyakorlására, ezekkel együtt személyiségünk fejlődésére.
Eric Berne tranzakcióanalízis (TA) személyiség- és szisztematikus pszichoterápiás elmélete szerint az emberek pszichológiailag 3 részből álló énállapot struktúrákban működnek. Ezek az énállapotok a Szülő, Felnőtt és Gyerek, melyet kapcsolatainkban (tranzakcióinkban) működtetünk, mindig az adott tranzakciónak megfelelően. Cél az, hogy az emberek által generált problémás szociális és interakciós helyzeteket (játszmákat) csökkentsük, és a tranzakció Felnőtt-Felnőtt énállapotok között történjen meg,
A Felnőtt-Felnőtt énállapot a mediációban ideálisan elvárt, és kialakuló működési mód a felek között. Hiszem, hogy a közvetítés eszközrendszerével a közvetítésben résztvevő felek tudatossága tágítható.