BATNA/WATNA

2019.09.20

Amikor a mediáció folyamata elakad, mert a felek a konfliktusban megjelenő érzéseiket nem mondják ki, de ezek jelen vannak, vagy épp ellenkezőleg, túl heves érzelmek jelennek meg, melyeket kanalizálni szükséges, a mediátor a felekkel külön-külön egyéni ülést, különtárgyalást kezdeményez. Külön ülés szükséges abban az esetben is, ha segítséget kell nyújtani valamelyik félnek a kommunikációs egyensúly helyreállításához.

A különtárgyaláson tehetők fel az ún. BATNA/WATNA (Best Alternatives to Negotiated Agreement / Worst Alternatives to Negotiated Agreement) kérdések, azaz, hogy a megállapodással, vagy annak elmaradásával mi az elérhető legjobb eredmény vagy a legnagyobb veszteség. Itt a folyamat dinamikájára kíván hatást gyakorolni a mediátor, hogy az felek motiváltak legyenek, és továbblépjenek a konfliktusos helyzet rendezésében.

Ez véleményem szerint többszintű, egymásra épülő folyamat. Az első szint egy kognitív, gondolkodásos szakasz, mely ideális esetben több, egy patikamérlegen kimért - mi szól mellette és mi szól ellene - működésnél, ugyanis az a pozicionális tárgyaláshoz, és nem mediációs folyamathoz tartozik, melyben elköteleződtünk.

A második szinten a fél kapcsolódik az érzéseihez, az eredményhez és a veszteséghez kapcsolódó érzésekhez. Itt megjelenhet a konfliktus valódi oka, a mögöttes motivációk és az eddig rejtett szükségletek.

A harmadik szinten az ügyfél képessé válhat a szembenálló fél nézőpontjának felvételére, arra, hogy elgondolkodjon arról, a másik fél mit érezhet, mire gondolhat.

Fontos a különtárgyalás bizalmi jellege. A mediátor közvetlenül és bizalmasan beszélget az ügyféllel. Csak azt hozhatja a másik fél tudomására, amire felhatalmazást kapott. Az egyéni üléseken elhangzottakból kirajzolódhat egy olyan közös bizalmi, kapcsolati és értékrendi halmaz, mely segíti a mediátort abban, hogy támogassa a feleket a megállapodás alapjának megtalálásában. Mindezek feltétele a biztonságos mediációs tér kialakítása, az empátia és a realitáskontroll, ahol úgy vagyok az ügyfél valóságában jelen, hogy a sajátomban is jelen vagyok. Folyamatosan validálok és visszajelzek, finom összhangban kísérek és vezetek.